Skip to content

Varför så mycket speedway på SVT?

Ett alternativ till Andreas Ekströms förvisso plausibla Mats Olsson-tolkning är att många betydligt populärare och dyrare events köpts av TV3, TV4 och flera andra kanaler som jag inte ens kan namnet på. Återstår sporter som speedway och rally. De håller Jan Svanlund sysselsatt och fyller ut tablån med ”sport”, men ingen bryr sig egentligen.

2 Comments

  1. josephzohn wrote:

    Håller helt med om att SvT:s utbud minskat när det gäller de ”större sporterna” p.g. av att kostnaderna för dessa evenemang ökat.

    Men att ingen bryr sig om motorsport typ speedway/rally är välan att ta i! Det brukar vara 4-5000 runt de olika jordovalerna i Sverige, när det körs elitseriespeedway. Hur många såg Assyriska idag? Gefle? Örgeryte???
    Och att det finns dom som vill titta på rally är ju bevisat. Helt nyligen dog ju två åskådare när dom tittade på just rally!

    söndag, september 18, 2005 at 7:50 e m | Permalink
  2. Om jag inte missminner mig är speedway den sport med tredje mest publik, så det är inte bara ett fikonlöv för SVT att använda när konkurrenterna köper rättigheter till fotboll/hockey.

    söndag, september 18, 2005 at 9:48 e m | Permalink

Post a Comment

Your email is never published nor shared.